en / nl / sk / be

O našich začiatkoch, úspechoch a ďalších zámeroch v Hospodárskych Novinách

Davinci expanduje a uvažuje o otvorení pobočky v Košiciach. Slovenskí IT vývojári vytvárajú pre skupinu Davinci Groep inovácie produktov a tak táto slovensko–holandská firma plánuje na Slovensku otvoriť nové vývojové centrum. Po Bratislave chce pôsobiť aj v Košiciach a zamestnať tam 25 softvérových inžinierov. Davinci pritom už kvôli rastu navyšoval stavy o polovicu i v hlavnom meste a stále rastie. Rast firmy súvisí s inováciami riešení, ktorých podstatná časť vzniká práve na Slovensku.

Revolučné riešenie

Jedno z nich je nový vlajkový produkt na analýzu textov. „V istom zmysle ide o revolučné riešenie, ktoré bankám a finančným domom dokáže ušetriť veľkú časť nákladov. Najväčšiu časť na vývoji produktu sme odviedli v Bratislave,“ vysvetľuje riaditeľ slovenskej pobočky DVSK Jan Lamber Voortman. Analyzátor textov DTA oproti doterajším riešeniam dokáže hĺbkovejšie spracovať rôzne písomné listiny. „Napríklad pri žiadosti o úver automaticky spracuje údaje z občianskeho preukazu, pasu, potvrdenia o príjme a ďalších dokumentov, čím banke ušetrí hodiny práce jej zamestnancov,“ spresnil. Medzi hlavných zákazníkov Davinci patria holandské finančné domy ako Aegon, Volkswagenbank, či Rabobank. „Cez ich pobočky sa asi desať percent našich produktov objavuje v rôznych krajinách Európy, Ameriky a Ázie. Desať percent z toho čo urobíme v Bratislave, zase nájde miesto na slovenskom trhu,“ dodáva. Zvýšiť tento pomer na polovicu je po otvorení vývojového centra v Košiciach ďalší hlavný zámer firmy na Slovensku. „Tým, ako tu bude rásť cena práce, sa vývoj stane nákladovo menej efektívny. Riešením je posilniť predaj na lokálnom trhu, čo prinesie aj potrebu vytvorenia predajných pozícií,“ povedal. Motiváciou pre otvorenie košickej pobočky je silná základňa kvalitných programátorov. „Práve preto v Košiciach vidíme veľký priestor,“ povedal. 

Davinci prišlo na Slovensko v roku 2007. Hoci dnes expanduje, prvé dva roky nešli podľa plánu. Jednou z alternatív bol vtedy dokonca aj odchod z krajiny. Jan Lamber Voortman, ktorého v tom čase do Bratislavy vyslali, sa ale s touto možnosťou nechcel zmieriť. „K Strednej Európe mám veľmi blízko a vedel som, že v tomto regióne sa oplatí zostať,“ spomína. Po svojom príchode začal vyhodnocovať procesy. „Zistil som, že vyžadujú okamžitú zmenu, tak sme sa do nich pustili. Dnes zbierame ovocie,“ povedal. Ako prvú zaviedol novú agilnú metodológiu programovania. Do slovenského pracovného prostredia ďalej vsadil holandské zvyklosti. „Predtým sa každý staral viac-menej len o svoje úlohy. My sme podnietili intenzívnu vzájomnú komunikáciu,“ hovorí. Voortman tu obmedzil prísne hierachické nazeranie na riadenie firmy. „Dnes nemá nikto obavu zahrať si stolný futbal, či šípky, ak sa potrebuje odreagovať,“ dodal. Podľa Voortmana úspechu tímu pomáha vedomie, že pracuje na špičkových inovatívnych produktoch. „To ľudí veľmi motivuje. Máme tak minimálnu fluktuáciu pracovníkov,“ dodal. Z ďalších Davinci vyvíja najmä aplikácie na zabraňovanie úverových podvodov, správu databáz a zefektívňovanie prevádzkových procesov.